למי שלא מכיר, הפורום העולמי לכלכלה היא עמותה הממוקמת בג’נבה, ועוקבת אחר נפתולי הכלכלה העולמית במשך 50 השנים האחרונות. כיאה לשווייצרים, הפורום ידוע בניטרליות שלו ומפרסם מעת לעת מאמרים מקיפים על טרנדים עסקיים, פוליטיים וכלכליים מגוונים – שעוזרים לעצב אג’נדות עולמיות.

לאחרונה פורסם מחקר לגבי מקצועות העתיד, בו השתתפו חברות הייטק רבות בשילוב עם חוקרים וכלי ניתוח מתקדמים. התוצאה – מחקר מעמיק שסוקר את הטרנדים קצרי וארוכי הטווח ואת ההשפעה של אימוץ הטכנולוגיות השונות על ידי עולם העבודה שבאים לידי ביטוי כבר עכשיו.

על פי הפורום, כבר בעתיד הקרוב יועברו 85 מיליון משרות לביצוע בידי מכונות, אך במקביל יווצרו 97 מיליון משרות חדשות המותאמות לרוח התקופה הדיגיטלית ומשלבות בין מיומנויות של אנשים, מכונות ואלגוריתמים.

מתוך 85 מיליון המשרות הללו, המקצועות בהן צפויה ירידה בביקוש ובמקביל, החלפה של אנשים על ידי טכנלוגיות חדישות, הם בעיקר פקידי הזנת נתונים והקלדות, אדמיניסטרציה, שירותי משרד ורואי חשבון.

מן העבר השני יצוצו משרות רבות חדשות הדורשות מיומנויות ספציפיות – ולכך אנו רוצים להתכונן.

מקצועות טכנולוגיים

הטכנולוגיות המככבות בראש הרשימה הן מחשוב ענן וביג דאטה, מייד לאחר מכן אבטחת מידע וסייבר, וכמובן אינטליגנציה מלאכותית, המשמשת ככלי חובה אצל חברות שמביטות אל העתיד.

העלייה העקבית בטכנולוגיות האלה, מדגישה את העובדה שהן כאן כדי להישאר, ואפשר לראות כבר כיום דרישה הולכת וגוברת בסט מיומנויות שכולל אותן, יחד עם תפקידים חדשים שנתפרים על פי מידותיהן.

אנו בספארק מאמינים כידוע בהכנת הילדים להצלחה ומתן כלים לפיתוח מיומנויות רלוונטיות, ובדיוק לשם כך אנו פותחים קורס חדשני ומרתק לבינה מלאכותית עבור ילדים בגילאי 9-15 . כל הפרטים כאן: https://sparkacademy.co.il/ai/  (שימו לב – הביקוש גבוה, לרשימת המתנה יש להשאיר פרטים)

רב תחומיות

המקצועות המחכים לנו בעתיד ידרשו סט מיומנויות רחב ומגוון. את התוצאות של הלך הרוח הזה אנחנו רואים כבר היום בשטח, בהסבת אקדמאים להייטק תוך שימוש בידע שכבר רכשו מתחום אחר.

ילדי המחר ידרשו להיות מיומנים בכלים שונים, לדעת לעבוד בצוותים, בשיתופי פעולה, וכן לדעת לעבוד באופן עצמאי וללמוד לבד ומהר.

בנוסף, הפרופיל האישיותי חשוב מאוד ובעיקר המיומנויות החברתיות, כי בסופו של דבר זהו היתרון הגדול ביותר שלנו אל מול המכונות.

גם מקצועות הרפואה, הבריאות והטיפול יהיו פופולריים ביותר, וגם כאן אין תחליף ליד אדם, היכרות אישית וראייה הומאנית.

נשמע מפחיד? לא באמת!

צריך פשוט לאמץ את השינוי ולגלות קצת גמישות מחשבתית. וכמו כל דבר, זה מצריך תכנון: אתם, ההורים המשקיענים, ההורים שחשוב להם להכין את הילדים, צריכים להיות מעודכנים ולעשות את החושבים שלכם – לדעתנו הכול מתחיל בחשיפת הילדים לתחומי עניין רבים ומגוונים אשר רצוי, כמובן, שיכללו את האימון במיומנויות הרלוונטיות, ולהשאיר את הבחירה בידיהם!

המשך הדיון בקבוצת ההורים שלנו בפייסבוק ובאינסטגרם.

רוצים לקבל מאיתנו הודעה על פוסטים חדשים בנושא חינוך והשראה?
הירשמו כאן: